به طور کلی ممکن است ملحفه از نظر بسیاری از افراد بی اهمیت باشد اما در واقع جایگاه اصلی استراحت و آسودگی افراد به شمار می‌آید. دیگر وقت آن رسیده که توجه ویژه‌ای به ملحفه و روتختی‌‌‌‌‌‌ خانه داشته باشید. روتختی را در عرض 4 الی 5 روز و حوله‌ را باید هرروز عوض کنید. برای مراقبت بیشتر از ملحفه و حوله‌ آن‌‎ها را با آب ولرم شستشو دهید، به دلیل اینکه آب داغ به تاروپود پارچه صدمه می‌زند. اگر لکه ای روی بالشت به وجود آمده بهتر است آن را از داخل به خارج شست. در نهایت باید ملحفه‌ را به درستی خشک کنید تا چروک نشود.

شناخت جنس الیاف تشکیل دهنده ملحفه‌ و حوله‌ اهمیت بسیاری دارد. در قدیم معمولا جنس روتختی از پارچه نخی، ترکیبی ازپولی استر، نخ  یا کتان، ابریشمی، و یا بامبو ساخته می‌شد. حوله‌ نیز عموما از جنس پنبه یا نخ و گاهی از بامبو یا ابریشم مصنوعی درست می‌شد. افراد می‌توانند از روی برچسب دستورالعمل شستشو که به همراه پارچه عرضه می‌شود جنس آن را قبل از خرید بشناسند. به این ترتیب، اولین قدم در مراقبت از ملحفه‌ دانستن جنس الیاف آن  و چگونگی مراقبت از آن است.

نکته دیگر شستشو جداگانه ملحفه و حوله‌ می‌باشد. ترجیحا ملحفه نباید با دیگرپارچه‌ها که جنس متفاوتی دارد شسته شود، زیرا ملحفه به تنهایی نیاز به مدت زمان کافی برای شستشو و تمیزی دارد. همچنین به دلیل اینکه ملحفه حداکثر مقدار گرد و غبار، خاک، عرق و روغن را به خود جذب می‌کند به مراقبت‌های ویژه‌ای برای شستشو نیاز دارد.

قطعا حوله‌ را پس از شستشو در خشک‌کن قرار دهید زیرا مرطوب ماندن حوله‌ برای مدت طولانی باعث تولید انواع قارچ می‌شود و همچنین بیش از حد خشک کردن آن به آسیب زدن به تاروپود حوله‌ منجر می‌شود. بهتر است که بعد از قرار دادن حوله‌ در خشک‌کن آن را در زیر نور آفتاب قرار دهید تا به درستی خشک شود.

در پایان، اگرچه بسیاری از افراد ملحفه را با آب داغ شستشو می‌دهند، در واقع برای مراقبت از ملحفه باید آن را با آب ولرم شست. علاوه بر این، چرخش ماشین لباسشویی را در حالت ملایم قرار دهید سپس برای جدا شدن هرگونه  مواد شوینده باقی مانده از ملحفه  شستشوی اضافی را امتحان کنید.

 

مترجم: حنانه قاسمی