اگرچه در گذشته محققان بر این باور بودند که تماشای تلویزیون ارتباطی مستقیم با چاقی دارد، امروزه تحقیقات نشان می‌دهد که علاوه بر تاثیر تماشای تلویزیون بر چاقی، بعد از 25 سالگی به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون، 22 دقیقه از عمر انسان کم می‌شود. با وجود نتایج تحقیقات گسترده بر روی این موضوع، می‌توانید هنگام تماشای برنامه مورد علاقه خود، با انجام یک سری تمرینات ورزشی به صورت روزانه از مضرات تماشای تلویزیون پیشگیری کنید.

خطرات نشستن به مدت طولانی باعث کاهش متابولیسم بدن، افزایش فشار در قسمت پایین کمر و کاهش فعالیت آنزیم‌های چربی‌سوز می‌شود؛ بنابراین، به وجود آمدن عارضه چاقی رایج بین افرادی که ساعات زیادی را با تماشای تلویزیون سپری می‌کنند،  منطقی است. در حالی که قطعا اوقاتی در زندگی وجود دارند که افراد مایلند احساس آرامش‌بخش دراز کشیدن روی کاناپه و خوردن پاپ کورن هنگام تماشای تلویزیون را تجربه کنند، با این حال می‌توان گاهی اوقات تماشای تلویزیون و انجام حرکات ورزشی را در یک زمان تجربه کرد. در ادامه با سه روش برای متناسب کردن اندام هنگام تماشای تلویزیون آشنا خواهید شد.

اولین روش به این صورت است که برای برنامه‌های تلویزیونی مانند درام و کمدی که دارای 3 الی 5 شخصیت می‌باشند، برای هر یک از شخصیت‌ها یک تمرین خاص مانند انواع گوناگون درازنشست و یا حرکات مربوط به پا را در نظر بگیرید و آن تمرین را هنگام ایفای نقش او انجام دهید؛ توجه کنید که حالت تمرین شما باید رو به روی تلویزیون انجام شود. هر زمان که شخصیت مورد نظر در صحنه ظاهر می‌شود شما 10 الی 15 بار حرکت مربوط را تکرار کنید.

روش بعدی انجام تمرینات در زمان پخش برنامه‌ها و مسابقات ورزشی است. برنامه‌های ورزشی معمولا دارای تنوع و تغییرات زیادی می‌باشد، در این هنگام افراد می‌توانند از دستگاه‌های  ورزشی مناسب برای قلب و عروق مانند تردمیل، دوچرخه، و یا الپتیکال استفاده کنند و سرعت دستگاه را با اوج گرفتن برنامه یا مسابقه ورزشی هماهنگ کنند.

در پایان، آخرین روش انجام حرکات ورزشی هنگام تماشای فیلم می‌باشد. افراد می‌توانند حرکات ورزشی را با اشیاء موجود در فیلم مطابقت دهند؛ به این معنی که هنگام دیدن صحنه مربوط به پلیس‌ها از دمبل برای انجام تمریناتی که شبیه به حالت گرفتن تفنگ در دست پلیس است، استفاده کنند.

 

مترجم: حنانه قاسمی