برای مراقبت از دندان‌ها و لثه‌ها بهتر است بیش از یک محصول را امتحان کنید. می‌توان هر محصولی را انتخاب کرد به شرطی که فراموش نکنید هیچکدام جایگزین مسواک زدن، نخ دندان، و یا شستشو دهان با دهانشویه نمی‌شوند. اگرچه استفاده از محصولات مخصوص مراقبت از دهان بی‌خطر هستند، این‌ عادت‌های خوب روش‌های مناسبی در حفظ لبخند زیبای شما به شمار می‌روند.

به طور کلی، استفاده از مواد طبیعی بهترین کار برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه به حساب می‌آید. هرچند فلوراید، قطعا از به وجود آمدن حفره‌ در دندان جلوگیری می‌کند. برخی از مواد طبیعی و یا گیاهی مانند پروکسید، چای، و انواع روغن‌ها‌ی موجود در غذاها و نوشیدنی‌های رایج در تمیز کردن دندان‌ها موثر هستند. در زیر به موادی اشاره خواهد شد که در مراقبت از لثه و دندان‌ها بسیار موثر هستند و در داروخانه‌ها و مغازه‌ها به دنبال این‌ها باشید.

جوش شیرین با پوسیدگی دندان و پروکسید با باکتری‌های خاصی مبارزه می‌کنند. هنگام استفاده از پروکسید برای جلوگیری از سوختگی لثه آن را باید به دقت و همراه با آب استفاده کرد. مطالعات نشان می‌دهند که شستشوی دندان‌ها بوسیله عصاره چای سبز باعث جلوگیری از فرسوده شدن دندان‌ها می‌شود. همچنین چای سبز از پوسیده شدن دندان‌ها توسط غذاهای دارای نشاسته، کیک، و کراکر جلوگیری می‌کند. و در نهایت افرادی که به طور منظم چای سبز مصرف می‌کنند، لثه‌های سالم تری دارند.

بعلاوه، روغن‌های موجود در برخی از خمیردندان‌ها و دهانشویه‌ها مانند اوکالیپتول، منتول، و درخت چای، باکتری‌های دهان شما را از بین می‌برند و از التهاب لثه‌ها جلوگیری می‌کنند. ویتامین دی با تاثیر مستقیم در از بین بردن باکتری‌های بدن از بیماری‌های لثه جلوگیری می‌کند. غذاهایی مانند تخم مرغ، تن ماهی، ماهی سالمون، آب پرتقال غنی شده سرشار از ویتامین دی هستند. در پایان، این نکته را به یاد داشته باشید که دندانپزشک می‌تواند مصرف مواد طبیعی مفیدی را به شما توصیه کند.

 

مترجم: حنانه قاسمی