در این مقاله با 4 تکنیک ساده برای پخت و ذخیره کردن گوجه فرنگی مانند خشک کردن بوسیله فر، پختن، کباب کردن، و پختن با آب آشنا خواهید شد.

خشک کردن گوجه فرنگی:

 1. برش‌های گوجه فرنگی را کمی نمک بزنید و آنها را از سمت برش شده روی دستمال حوله‌ای به مدت 1 ساعت قرار دهید.
 2. فر را تا 149 درجه سانتی گراد گرم کنید.
 3. برش‌های گوجه فرنگی را از سمتی که برش نشده روی لایه ای از کاغذ آشپزی قرار دهید. سپس در فر با دمای 149 سانتی گراد به مدت 3 ساعت و نیم الی 4 ساعت، و یا تا زمانی که مشاهده کنید لبه‌های گوجه فرنگی خشک شده، قرار دهید.

توجه: می‌توانید گوجه فرنگی خشک شده را با درپوش به مدت یک هفته در یخچال و یک ماه در فریزر نگه دارید.

پختن گوجه فرنگی:

 1. فر را تا 176 درجه سانتی گراد گرم کنید.
 2. هسته‌های داخل گوجه فرنگی را بیرون بیاورید و به مقدار کافی نمک روی آن بریزید. سپس برش‌های گوجه فرنگی را از سمت برش شده به مدت 20 دقیقه روی پارچه حوله ای قرار دهید.
 3. برش‌های گوجه فرنگی را از سمت برش نشده در ظرف مخصوص پخت که در آن مقداری روغن اسپری شده است قرار دهید. مقداری روغن و ادویه دلخواه به آن اضافه کنید. در نهایت به مدت 1 ساعت و 15 دقیقه و تا زمانی که گوجه فرنگی نرم شود در فر بپزید.

کباب کردن گوجه فرنگی:

 1. برش‌های گوجه فرنگی را از سمت برش شده به مدت 30 دقیقه روی پارچه حوله‌ای قرار دهید.
 2. ماهی‌تابه مخصوص گریل که با اسپری به آن روغن اضافه شده را با حرارت متوسط رو به بالا گرم کنید. برش‌های گوجه فرنگی را از سمت برش شده به مدت 5 دقیقه در ماهی‌تابه گریل کنید. سپس گوجه فرنگی‌ها را برگردانید که آن طرف آنها نیز به مدت 1 دقیقه کباب شود. در پایان اجازه دهید گوجه فرنگی کباب شده سرد شود.

پختن گوجه فرنگی با آب:

 1. گوجه فرنگی را پوست بکنید، هسته آن را در بیاورید و برش دهید.
 2. یک ماهی‌تابه بزرگ نچسب روغن زده را روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید.
 3. برش‌های گوجه فرنگی را در ماهی تابه قرار دهید.
 4. اجازه دهید گوجه فرنگی با آب بجوشد؛ سپس حرارت را کم کنید. و در نهایت بعد از بخار پز شدن تا زمانی که نرم شود آن را بهم بزنید.

 

مترجم: حنانه قاسمی